Herb: Jarosław

Jarosław

gmina miejskapowiat jarosławskiwoj. podkarpackie TERYT: 1804011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
34 707
(2025)
Powierzchnia
34,6 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 46,1%
  • KO 23,9%
  • Trzecia Droga 13,9%
  • Konfederacja 7,6%
  • Nowa Lewica 5,2%
  • Pozostali (2) 3,2%
Frekwencja69,5% +10,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+22,2 p.p.
Liczba głosów ważnych19 095 z 27 831 uprawnionych

Jarosław na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Jarosław
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

55. percentyl Wynik wyższy niż w 55% gmin, 1119. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 46,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
35 298 mieszkańców −8,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,7% udział w ludności +6,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,92 na 1000 mieszkańców +0,73 zmiana 2016–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,5% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
88 na 1000 mieszkańców +9,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 290 zł na mieszkańca, ceny bieżące +81,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

34 00036 00038 00040 00042 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 40 286Liczba mieszkańców, 2001: 40 260Liczba mieszkańców, 2002: 40 201Liczba mieszkańców, 2003: 40 297Liczba mieszkańców, 2004: 40 523Liczba mieszkańców, 2005: 40 677Liczba mieszkańców, 2006: 40 518Liczba mieszkańców, 2007: 40 272Liczba mieszkańców, 2008: 40 118Liczba mieszkańców, 2009: 39 962Liczba mieszkańców, 2010: 39 947Liczba mieszkańców, 2011: 39 707Liczba mieszkańców, 2012: 39 426Liczba mieszkańców, 2013: 39 138Liczba mieszkańców, 2014: 38 796Liczba mieszkańców, 2015: 38 360Liczba mieszkańców, 2016: 38 217Liczba mieszkańców, 2017: 37 892Liczba mieszkańców, 2018: 37 690Liczba mieszkańców, 2019: 37 479Liczba mieszkańców, 2020: 36 448Liczba mieszkańców, 2021: 35 945Liczba mieszkańców, 2022: 35 610Liczba mieszkańców, 2023: 35 298Liczba mieszkańców, 2024: 34 966Liczba mieszkańców, 2025: 34 70734 707

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 14,7%PiS, 2005: 37,9%PiS, 2007: 41,4%PiS, 2011: 43,6%PiS, 2015: 47,2%PiS, 2019: 53,9%PiS, 2023: 46,1%46,1%Frekwencja, 2001: 50,3%Frekwencja, 2005: 46,5%Frekwencja, 2007: 55,2%Frekwencja, 2011: 49,4%Frekwencja, 2015: 50,1%Frekwencja, 2019: 58,6%Frekwencja, 2023: 69,5%69,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,9, przyrost −4,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 25% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 71% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 864 zł, wyższe niż w 16% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 9,1 na 1000, wyższe niż w 46% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 321
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 35 298 osób −8,0% 94 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,7 % +6,7 p.p. 92 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,2 % −0,1 p.p. 13 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 56,3 % −5,9 p.p. 9 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,5 % +6,0 p.p. 92 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 1 019,6 os./km² −8,0% 94 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,93 ‰ −4,10 39 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,92 ‰ +0,73 od 2016 28 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,5 % −3,7 p.p. 82 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 36,8 na 1000 −26,9 80 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 88 na 1000 +9,0 71 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 64 na 10 tys. +2,0 41 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 290 zł +81,7% 75 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 790 zł +325,9% 8 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 353 na 10 tys. −463,0 41 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,5 % +0,4 p.p. 51 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 84,1 % +1,7 p.p. 83 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,9 na 1000 −0,5 25 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,01 na 1000 +1,33 78 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 188 na 1000 −76,0 91 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 371 na 1000 +442,0 99 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 9,1 na 1000 +3,0 46 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 97 na 100 59 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 82,2 na 1000 83 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 165,4 na 1000 99 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat jarosławski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape by Bastianow ., licencja: Public domain.