Herb: Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne

gmina miejsko-wiejskapowiat bieszczadzkiwoj. podkarpackie TERYT: 1801083

DepopulacyjnaPrzedsiębiorczaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
15 963
(2025)
Powierzchnia
479,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,9%
  • Trzecia Droga 31,3%
  • KO 16,0%
  • Konfederacja 9,4%
  • Nowa Lewica 3,7%
  • Pozostali (2) 1,7%
Frekwencja64,2% +12,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+6,5 p.p.
Liczba głosów ważnych8 316 z 13 239 uprawnionych

Ustrzyki Dolne na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Ustrzyki Dolne
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1654. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
16 291 mieszkańców −7,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,2% udział w ludności +6,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,18 na 1000 mieszkańców +1,04 zmiana 2016–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
8,5% udział w ludności prod. −3,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
101 na 1000 mieszkańców +28,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 798 zł na mieszkańca, ceny bieżące +89,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

15 50016 00016 50017 00017 50018 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 16 154Liczba mieszkańców, 2001: 16 116Liczba mieszkańców, 2002: 17 722Liczba mieszkańców, 2003: 17 689Liczba mieszkańców, 2004: 17 714Liczba mieszkańców, 2005: 17 659Liczba mieszkańców, 2006: 17 592Liczba mieszkańców, 2007: 17 545Liczba mieszkańców, 2008: 17 516Liczba mieszkańców, 2009: 17 535Liczba mieszkańców, 2010: 17 909Liczba mieszkańców, 2011: 17 827Liczba mieszkańców, 2012: 17 733Liczba mieszkańców, 2013: 17 698Liczba mieszkańców, 2014: 17 650Liczba mieszkańców, 2015: 17 581Liczba mieszkańców, 2016: 17 498Liczba mieszkańców, 2017: 17 396Liczba mieszkańców, 2018: 17 368Liczba mieszkańców, 2019: 17 215Liczba mieszkańców, 2020: 16 680Liczba mieszkańców, 2021: 16 525Liczba mieszkańców, 2022: 16 419Liczba mieszkańców, 2023: 16 291Liczba mieszkańców, 2024: 16 124Liczba mieszkańców, 2025: 15 96315 963

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,8%PiS, 2005: 28,8%PiS, 2007: 33,2%PiS, 2011: 32,9%PiS, 2015: 44,7%PiS, 2019: 51,0%PiS, 2023: 37,9%37,9%Frekwencja, 2001: 41,0%Frekwencja, 2005: 35,3%Frekwencja, 2007: 42,6%Frekwencja, 2011: 39,0%Frekwencja, 2015: 41,3%Frekwencja, 2019: 51,4%Frekwencja, 2023: 64,2%64,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,2, przyrost −4,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 85% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 146 zł, wyższe niż w 34% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 80,7 na 1000, wyższe niż w 91% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 314
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 16 291 osób −7,3% 81 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,2 % +6,4 p.p. 64 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,4 % −1,2 p.p. 15 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,4 % −5,6 p.p. 62 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,2 % +6,8 p.p. 71 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 34,0 os./km² −7,4% 18 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,83 ‰ −4,38 40 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,18 ‰ +1,04 od 2016 35 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 8,5 % −3,4 p.p. 93 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 50,6 na 1000 −27,0 94 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 101 na 1000 +28,0 85 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 95 na 10 tys. +26,0 90 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 798 zł +89,4% 57 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 606 zł +561,0% 37 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 447 na 10 tys. −579,0 58 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 74,5 % −0,2 p.p. 12 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 49,5 % +0,1 p.p. 45 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,0 na 1000 +4,9 86 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 8,72 na 1000 +3,37 99 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 135 na 1000 −47,0 72 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 828 na 1000 +107,0 52 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 80,7 na 1000 +10,0 91 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 106 na 100 82 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,2 na 1000 48 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 36,5 na 1000 77 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Ustrzyki Dolne COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. Orem assumed (based on copyright claims)., licencja: Public domain.