Herb: Kołaczyce

Kołaczyce

gmina miejsko-wiejskapowiat jasielskiwoj. podkarpackie TERYT: 1805053

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 501
(2025)
Powierzchnia
61,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 69,4%
  • Trzecia Droga 9,1%
  • Konfederacja 8,2%
  • KO 7,7%
  • Nowa Lewica 2,9%
  • Pozostali (2) 2,7%
Frekwencja68,5% +12,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+60,3 p.p.
Liczba głosów ważnych4 638 z 6 919 uprawnionych

Kołaczyce na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Kołaczyce
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 32. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 69,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 590 mieszkańców −4,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,9% udział w ludności +3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 23% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,87 na 1000 mieszkańców −5,20 zmiana 2016–2023 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
9,5% udział w ludności prod. −3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
57 na 1000 mieszkańców +14,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 14% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 821 zł na mieszkańca, ceny bieżące +127,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 4008 6008 8009 0009 200200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 579Liczba mieszkańców, 2001: 8 603Liczba mieszkańców, 2002: 8 676Liczba mieszkańców, 2003: 8 764Liczba mieszkańców, 2004: 8 816Liczba mieszkańców, 2005: 8 836Liczba mieszkańców, 2006: 8 852Liczba mieszkańców, 2007: 8 876Liczba mieszkańców, 2008: 8 896Liczba mieszkańców, 2009: 8 960Liczba mieszkańców, 2010: 9 087Liczba mieszkańców, 2011: 9 099Liczba mieszkańców, 2012: 9 062Liczba mieszkańców, 2013: 9 060Liczba mieszkańców, 2014: 9 028Liczba mieszkańców, 2015: 8 957Liczba mieszkańców, 2016: 8 955Liczba mieszkańców, 2017: 8 964Liczba mieszkańców, 2018: 8 947Liczba mieszkańców, 2019: 8 929Liczba mieszkańców, 2020: 8 739Liczba mieszkańców, 2021: 8 665Liczba mieszkańców, 2022: 8 638Liczba mieszkańców, 2023: 8 590Liczba mieszkańców, 2024: 8 573Liczba mieszkańców, 2025: 8 5018 501

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,3%PiS, 2005: 38,9%PiS, 2007: 61,8%PiS, 2011: 54,0%PiS, 2015: 68,2%PiS, 2019: 78,8%PiS, 2023: 69,4%69,4%Frekwencja, 2001: 43,0%Frekwencja, 2005: 38,2%Frekwencja, 2007: 44,9%Frekwencja, 2011: 44,0%Frekwencja, 2015: 47,7%Frekwencja, 2019: 56,0%Frekwencja, 2023: 68,5%68,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,9, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 14% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 470 zł, wyższe niż w 55% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,8 na 1000, wyższe niż w 31% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 50
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 590 osób −4,1% 58 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,9 % +3,3 p.p. 23 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,8 % −1,8 p.p. 35 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,7 % −2,4 p.p. 96 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,5 % +4,2 p.p. 28 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 140,6 os./km² −4,1% 77 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,04 ‰ +1,74 81 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,87 ‰ −5,20 od 2016 19 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 9,5 % −3,2 p.p. 96 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 58,3 na 1000 −23,0 97 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 57 na 1000 +14,0 14 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 54 na 10 tys. −23,0 20 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 821 zł +127,4% 12 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 750 zł +394,9% 72 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 488 na 10 tys. −963,0 63 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 32,6 % +3,2 p.p. 2 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 58,3 % +1,9 p.p. 54 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,9 na 1000 −0,5 6 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,61 na 1000 +0,93 39 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 55 na 1000 −23,0 9 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 765 na 1000 +169,0 37 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,8 na 1000 +2,5 31 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 72 na 100 5 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 65,4 na 1000 35 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 49,0 na 1000 82 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Kołaczyce COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: pl:User:Texel Vector image version, licencja: Public domain.