Drużbice

gmina wiejskapowiat bełchatowskiwoj. łódzkie TERYT: 1001032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
5 272
(2025)
Powierzchnia
113,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 51,4%
  • Trzecia Droga 15,3%
  • KO 12,8%
  • Konfederacja 9,3%
  • Nowa Lewica 6,8%
  • Pozostali (3) 4,6%
Frekwencja73,7% +13,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+36,1 p.p.
Liczba głosów ważnych2 940 z 4 108 uprawnionych

Drużbice na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Bolimów: 75,0%Bełchatów: 78,5%Wieluń: 75,4%Głuchów: 81,5%Żychlin: 66,4%Bedlno: 68,1%Buczek: 75,1%Witonia: 69,8%Rawa Mazowiecka: 72,2%Zduńska Wola: 74,4%Czerniewice: 74,7%Zapolice: 72,2%Galewice: 69,5%Głowno: 73,7%Głowno: 72,5%Rogów: 75,1%Gomunice: 74,5%Lgota Wielka: 73,6%Radomsko: 73,8%Brąszewice: 71,1%Dąbrowice: 66,3%Rzgów: 83,3%Rząśnia: 74,1%Czarnocin: 76,7%Moszczenica: 75,2%Poddębice: 73,5%Inowłódz: 75,1%Poświętne: 75,1%Białaczów: 70,9%Lutomiersk: 79,7%Warta: 70,8%Godzianów: 79,6%Słupia: 84,0%Budziszewice: 76,5%Rokiciny: 78,0%Rusiec: 77,1%Kutno: 74,2%Krośniewice: 67,4%Brójce: 80,6%Skierniewice: 76,3%Rawa Mazowiecka: 77,2%Łódź: 79,3%Cielądz: 72,1%Lututów: 70,1%Zadzim: 71,0%Regnów: 75,9%Błaszki: 70,1%Brzeźnio: 73,2%Pabianice: 77,1%Strzelce Wielkie: 70,9%Siemkowice: 72,0%Opoczno: 77,1%Sławno: 76,1%Kleszczów: 79,0%Klonowa: 71,8%Wróblew: 72,0%Będków: 76,0%Konopnica: 72,5%Kluki: 74,4%Nowe Ostrowy: 66,4%Kutno: 71,5%Świnice Warckie: 68,5%Domaniewice: 74,3%Łyszkowice: 71,3%Nowosolna: 84,4%Pabianice: 83,9%Skomlin: 71,2%Łubnice: 70,6%Dalików: 76,0%Przedbórz: 66,9%Czastary: 68,5%Dobroń: 77,6%Dłutów: 78,8%Lipce Reymontowskie: 76,8%Czarnożyły: 74,3%Zelów: 72,6%Daszyna: 67,3%Chąśno: 74,0%Łowicz: 75,0%Nieborów: 76,5%Wierzchlas: 70,8%Bolesławiec: 69,5%Wieruszów: 76,0%Zgierz: 77,6%Ozorków: 77,3%Zgierz: 81,0%Kodrąb: 70,6%Żytno: 66,5%Sieradz: 76,7%Ksawerów: 80,5%Wolbórz: 77,6%Aleksandrów: 74,4%Drzewica: 75,5%Tomaszów Mazowiecki: 78,6%Paradyż: 76,8%Rzeczyca: 73,1%Burzenin: 70,1%Sieradz: 75,0%Maków: 76,8%Żelechlinek: 74,0%Tomaszów Mazowiecki: 75,3%Piotrków Trybunalski: 75,1%Łowicz: 75,4%Bielawy: 69,0%Zduny: 74,2%Sulejów: 75,2%Piątek: 72,5%Aleksandrów Łódzki: 81,4%Brzeziny: 75,2%Brzeziny: 78,9%Uniejów: 74,4%Pęczniew: 72,0%Wielgomłyny: 67,7%Biała Rawska: 68,0%Ujazd: 76,5%Gorzkowice: 72,3%Łęki Szlacheckie: 68,6%Grabica: 75,8%Wola Krzysztoporska: 73,9%Wartkowice: 67,6%Pątnów: 75,0%Złoczew: 70,3%Kowiesy: 72,6%Nowy Kawęczyn: 74,9%Drużbice: 73,7%Góra Świętej Małgorzaty: 70,7%Łęczyca: 71,2%Kiernozia: 68,8%Skierniewice: 79,0%Zduńska Wola: 74,8%Szadek: 73,9%Dmosin: 73,0%Dobryszyce: 73,7%Masłowice: 72,9%Kobiele Wielkie: 69,4%Kamieńsk: 73,5%Tuszyn: 77,3%Działoszyn: 74,6%Biała: 70,3%Bełchatów: 75,9%Szczerców: 76,7%Krzyżanów: 68,9%Łask: 75,6%Łęczyca: 71,3%Kocierzew Południowy: 72,2%Koluszki: 78,5%Ostrówek: 69,9%Parzęczew: 77,7%Ozorków: 73,6%Radomsko: 74,1%Ładzice: 68,1%Sadkowice: 67,6%Lubochnia: 78,1%Rozprza: 72,7%Żarnów: 72,7%Sulmierzyce: 74,0%Kiełczygłów: 75,8%Pajęczno: 72,7%Nowa Brzeźnica: 71,7%Osjaków: 75,4%Mokrsko: 73,3%Oporów: 68,7%Łanięta: 65,0%Strzelce: 68,1%Widawa: 72,0%Sędziejowice: 74,9%Wodzierady: 80,9%Grabów: 65,5%Andrespol: 81,4%Mniszków: 74,1%Stryków: 79,0%Gidle: 69,3%Goszczanów: 66,8%Sokolniki: 72,3%Jeżów: 75,7%Konstantynów Łódzki: 77,9%Ręczno: 72,0%Drużbice
Frekwencja (%)
  • < 70
  • 70–75
  • 75–80
  • 80 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

71. percentyl Frekwencja wyższa niż w 71% gmin, 715. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Frekwencja: 73,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 280 mieszkańców +2,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,3% udział w ludności +4,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 52% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
4,18 na 1000 mieszkańców −4,34 zmiana 2016–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,9% udział w ludności prod. −3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
67 na 1000 mieszkańców +14,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 582 zł na mieszkańca, ceny bieżące +107,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 8005 0005 2005 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 957Liczba mieszkańców, 2001: 4 937Liczba mieszkańców, 2002: 4 914Liczba mieszkańców, 2003: 4 884Liczba mieszkańców, 2004: 4 868Liczba mieszkańców, 2005: 4 875Liczba mieszkańców, 2006: 4 890Liczba mieszkańców, 2007: 4 934Liczba mieszkańców, 2008: 4 928Liczba mieszkańców, 2009: 4 962Liczba mieszkańców, 2010: 5 029Liczba mieszkańców, 2011: 5 072Liczba mieszkańców, 2012: 5 089Liczba mieszkańców, 2013: 5 097Liczba mieszkańców, 2014: 5 135Liczba mieszkańców, 2015: 5 153Liczba mieszkańców, 2016: 5 151Liczba mieszkańców, 2017: 5 154Liczba mieszkańców, 2018: 5 235Liczba mieszkańców, 2019: 5 237Liczba mieszkańców, 2020: 5 247Liczba mieszkańców, 2021: 5 247Liczba mieszkańców, 2022: 5 271Liczba mieszkańców, 2023: 5 280Liczba mieszkańców, 2024: 5 242Liczba mieszkańców, 2025: 5 2725 272

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,0%PiS, 2005: 13,9%PiS, 2007: 42,7%PiS, 2011: 42,0%PiS, 2015: 52,1%PiS, 2019: 65,1%PiS, 2023: 51,4%51,4%Frekwencja, 2001: 41,1%Frekwencja, 2005: 34,5%Frekwencja, 2007: 42,4%Frekwencja, 2011: 42,0%Frekwencja, 2015: 49,8%Frekwencja, 2019: 60,6%Frekwencja, 2023: 73,7%73,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +0,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 4,2, przyrost −4,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 52% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +4,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +0,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 58% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 33% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 651 zł, wyższe niż w 65% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 280 osób +2,5% 32 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,3 % +4,0 p.p. 52 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,7 % +1,3 p.p. 66 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 57,7 % −5,1 p.p. 26 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,6 % +3,8 p.p. 52 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 46,6 os./km² +2,4% 35 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,37 ‰ −2,04 46 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 4,18 ‰ −4,34 od 2016 83 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,9 % −3,3 p.p. 29 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,9 na 1000 −22,3 29 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 67 na 1000 +14,0 33 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 51 na 10 tys. −3,0 15 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 582 zł +107,7% 47 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 581 zł +324,9% 68 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 373 na 10 tys. −415,0 45 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,2 % +0,6 p.p. 55 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 8,9 % +0,6 p.p. 3 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,6 na 1000 −1,8 58 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,60 na 1000 −0,28 38 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 54 na 1000 −5,0 9 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 598 na 1000 +49,0 10 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 na 100 18 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,6 na 1000 42 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.