Brzyska

gmina wiejskapowiat jasielskiwoj. podkarpackie TERYT: 1805022

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 261
(2025)
Powierzchnia
44,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 75,9%
  • Trzecia Droga 7,1%
  • KO 6,5%
  • Konfederacja 6,2%
  • Nowa Lewica 2,4%
  • Pozostali (2) 1,9%
Frekwencja68,4% +10,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+68,8 p.p.
Liczba głosów ważnych3 366 z 5 041 uprawnionych

Brzyska na tle regionu Wynik: Trzecia Droga (Sejm 2023)

Czarna: 9,4%Łańcut: 11,6%Jasienica Rosielna: 8,9%Krzywcza: 9,2%Skołyszyn: 11,8%Wojaszówka: 14,2%Wielkie Oczy: 13,3%Chmielnik: 10,4%Trzebownisko: 12,4%Wiśniowa: 9,7%Markowa: 9,9%Rakszawa: 10,6%Mielec: 13,5%Gawłuszowice: 10,1%Radomyśl Wielki: 17,7%Czarna: 10,9%Dębica: 10,0%Pruchnik: 8,4%Jeżowe: 5,6%Tryńcza: 8,6%Dukla: 13,2%Sędziszów Małopolski: 9,4%Tyczyn: 11,2%Dubiecko: 12,2%Tarnowiec: 11,5%Chorkówka: 12,6%Cieszanów: 28,5%Jarocin: 11,8%Ustrzyki Dolne: 31,3%Stubno: 15,3%Fredropol: 11,9%Lubenia: 9,0%Besko: 13,4%Zaleszany: 11,0%Lesko: 21,6%Łańcut: 15,6%Żołynia: 12,8%Nozdrzec: 11,7%Jodłowa: 9,8%Dębica: 11,5%Pilzno: 13,2%Laszki: 10,1%Krasne: 13,8%Cmolas: 6,6%Jedlicze: 13,3%Leżajsk: 17,2%Kuryłówka: 17,1%Nowa Sarzyna: 11,0%Oleszyce: 12,3%Pysznica: 10,2%Chłopice: 9,4%Lubaczów: 11,3%Dynów: 8,2%Bojanów: 7,5%Frysztak: 9,6%Czudec: 10,3%Niebylec: 7,7%Przecław: 8,1%Dydnia: 10,7%Wadowice Górne: 11,9%Nisko: 11,2%Rudnik nad Sanem: 9,6%Jawornik Polski: 11,9%Sieniawa: 10,8%Przeworsk: 9,5%Ostrów: 9,6%Krempna: 14,3%Raniżów: 7,1%Roźwienica: 12,2%Medyka: 10,4%Przemyśl: 12,4%Horyniec-Zdrój: 15,7%Hyżne: 7,5%Sokołów Małopolski: 7,3%Zarszyn: 19,2%Tarnobrzeg: 13,0%Przemyśl: 11,6%Białobrzegi: 11,2%Brzozów: 15,2%Rokietnica: 9,4%Krzeszów: 9,9%Kańczuga: 20,7%Wielopole Skrzyńskie: 9,5%Bukowsko: 15,0%Dzikowiec: 8,5%Majdan Królewski: 7,8%Jasło: 11,5%Korczyna: 13,6%Radomyśl nad Sanem: 9,5%Stalowa Wola: 10,2%Gorzyce: 27,6%Solina: 17,8%Stary Dzików: 15,5%Krasiczyn: 14,5%Żurawica: 13,1%Brzostek: 14,8%Radymno: 13,7%Wiązownica: 8,8%Tuszów Narodowy: 9,0%Adamówka: 12,6%Zarzecze: 14,0%Boguchwała: 12,7%Świlcza: 24,3%Iwierzyce: 10,9%Głogów Małopolski: 11,9%Miejsce Piastowe: 12,8%Krościenko Wyżne: 18,0%Nowy Żmigród: 11,0%Osiek Jasielski: 9,6%Iwonicz-Zdrój: 12,7%Narol: 14,4%Sanok: 16,9%Jarosław: 11,3%Czarna: 23,3%Tyrawa Wołoska: 18,6%Strzyżów: 13,2%Nowa Dęba: 13,0%Czermin: 10,4%Bircza: 8,5%Harasiuki: 8,0%Żyraków: 10,0%Ulanów: 8,6%Gać: 12,2%Ropczyce: 14,3%Rymanów: 12,8%Jaśliska: 13,1%Krosno: 14,0%Brzyska: 7,1%Kołaczyce: 9,1%Grodzisko Dolne: 14,0%Lubaczów: 15,8%Sanok: 13,7%Jarosław: 13,9%Radymno: 11,1%Lutowiska: 26,2%Komańcza: 17,5%Cisna: 23,0%Baligród: 18,0%Mielec: 13,7%Borowa: 13,8%Padew Narodowa: 16,8%Orły: 18,5%Domaradz: 9,6%Haczów: 11,8%Pawłosiów: 12,4%Przeworsk: 13,5%Dynów: 10,2%Błażowa: 11,9%Rzeszów: 14,4%Kolbuszowa: 9,3%Niwiska: 7,9%Jasło: 14,6%Dębowiec: 10,2%Leżajsk: 28,4%Zagórz: 15,5%Zaklików: 9,3%Kamień: 4,9%Baranów Sandomierski: 12,3%Grębów: 12,7%Olszanica: 20,0%Brzyska
Wynik: Trzecia Droga (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

1. percentyl Wynik wyższy niż w 1% gmin, 2480. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: Trzecia Droga: 7,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 336 mieszkańców −2,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,6% udział w ludności +2,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,52 na 1000 mieszkańców −3,90 zmiana 2016–2023 więcej niż w 42% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,7% udział w ludności prod. −2,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
63 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 328 zł na mieszkańca, ceny bieżące +113,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 2006 3006 4006 5006 600200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 204Liczba mieszkańców, 2001: 6 205Liczba mieszkańców, 2002: 6 201Liczba mieszkańców, 2003: 6 207Liczba mieszkańców, 2004: 6 207Liczba mieszkańców, 2005: 6 235Liczba mieszkańców, 2006: 6 226Liczba mieszkańców, 2007: 6 259Liczba mieszkańców, 2008: 6 257Liczba mieszkańców, 2009: 6 273Liczba mieszkańców, 2010: 6 392Liczba mieszkańców, 2011: 6 426Liczba mieszkańców, 2012: 6 455Liczba mieszkańców, 2013: 6 464Liczba mieszkańców, 2014: 6 487Liczba mieszkańców, 2015: 6 498Liczba mieszkańców, 2016: 6 531Liczba mieszkańców, 2017: 6 545Liczba mieszkańców, 2018: 6 549Liczba mieszkańców, 2019: 6 530Liczba mieszkańców, 2020: 6 408Liczba mieszkańców, 2021: 6 348Liczba mieszkańców, 2022: 6 357Liczba mieszkańców, 2023: 6 336Liczba mieszkańców, 2024: 6 284Liczba mieszkańców, 2025: 6 2616 261

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: Trzecia Droga i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Trzecia Droga (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023Trzecia Droga, 2023: 7,1%7,1%Frekwencja, 2001: 39,0%Frekwencja, 2005: 33,7%Frekwencja, 2007: 41,2%Frekwencja, 2011: 41,1%Frekwencja, 2015: 48,5%Frekwencja, 2019: 58,2%Frekwencja, 2023: 68,4%68,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,5, przyrost −3,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 12% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 19% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 075 zł, wyższe niż w 82% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 336 osób −2,5% 43 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,6 % +2,2 p.p. 12 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,6 % −0,7 p.p. 64 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,7 % −2,2 p.p. 96 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 % +2,8 p.p. 13 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 141,2 os./km² −2,5% 77 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,47 ‰ −4,55 57 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,52 ‰ −3,90 od 2016 42 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,7 % −2,4 p.p. 90 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 47,5 na 1000 −17,1 92 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 63 na 1000 +25,0 26 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 71 na 10 tys. +34,0 57 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 328 zł +113,9% 1 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 089 zł +828,3% 90 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 643 na 10 tys. −1 122,0 81 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej brak % 94,2 89,9
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 69,5
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 −1,0 19 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,31 na 1000 +0,08 29 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 74 na 1000 −5,0 22 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 657 na 1000 +201,0 18 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 9,1
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 86 na 100 27 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,7 na 1000 53 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.