Herb: Trzebownisko

Trzebownisko

gmina wiejskapowiat rzeszowskiwoj. podkarpackie TERYT: 1816132

RosnącaSuburbanizująca sięInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
24 870
(2025)
Powierzchnia
90,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 48,8%
  • KO 18,4%
  • Trzecia Droga 12,4%
  • Konfederacja 10,6%
  • Nowa Lewica 4,6%
  • Pozostali (2) 5,1%
Frekwencja76,7% +11,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+30,4 p.p.
Liczba głosów ważnych13 361 z 17 594 uprawnionych

Trzebownisko na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Czarna: 75,0%Łańcut: 73,9%Jasienica Rosielna: 76,1%Krzywcza: 63,0%Skołyszyn: 68,5%Wojaszówka: 65,3%Wielkie Oczy: 68,3%Chmielnik: 73,7%Trzebownisko: 76,7%Wiśniowa: 67,7%Markowa: 73,0%Rakszawa: 72,9%Mielec: 72,4%Gawłuszowice: 68,0%Radomyśl Wielki: 67,4%Czarna: 71,7%Dębica: 70,2%Pruchnik: 69,2%Jeżowe: 68,7%Tryńcza: 68,8%Dukla: 65,2%Sędziszów Małopolski: 72,9%Tyczyn: 74,9%Dubiecko: 61,7%Tarnowiec: 66,0%Chorkówka: 67,3%Cieszanów: 63,1%Jarocin: 59,6%Ustrzyki Dolne: 64,2%Stubno: 59,7%Fredropol: 62,5%Lubenia: 73,7%Besko: 63,9%Zaleszany: 68,8%Lesko: 65,8%Łańcut: 74,7%Żołynia: 70,9%Nozdrzec: 63,4%Jodłowa: 62,9%Dębica: 73,4%Pilzno: 70,7%Laszki: 64,7%Krasne: 77,7%Cmolas: 66,7%Jedlicze: 67,7%Leżajsk: 67,0%Kuryłówka: 66,9%Nowa Sarzyna: 68,3%Oleszyce: 66,3%Pysznica: 65,6%Chłopice: 65,4%Lubaczów: 65,8%Dynów: 62,5%Bojanów: 62,7%Frysztak: 66,3%Czudec: 72,6%Niebylec: 71,8%Przecław: 69,1%Dydnia: 61,4%Wadowice Górne: 67,2%Nisko: 65,9%Rudnik nad Sanem: 62,5%Jawornik Polski: 67,3%Sieniawa: 67,5%Przeworsk: 71,0%Ostrów: 68,2%Krempna: 59,5%Raniżów: 67,6%Roźwienica: 67,5%Medyka: 66,4%Przemyśl: 70,2%Horyniec-Zdrój: 64,7%Hyżne: 75,7%Sokołów Małopolski: 71,3%Zarszyn: 64,3%Tarnobrzeg: 71,6%Przemyśl: 68,3%Białobrzegi: 70,6%Brzozów: 66,7%Rokietnica: 64,3%Krzeszów: 62,6%Kańczuga: 64,8%Wielopole Skrzyńskie: 69,0%Bukowsko: 67,3%Dzikowiec: 58,9%Majdan Królewski: 62,7%Jasło: 70,1%Korczyna: 70,7%Radomyśl nad Sanem: 66,6%Stalowa Wola: 68,6%Gorzyce: 66,2%Solina: 76,3%Stary Dzików: 62,0%Krasiczyn: 68,0%Żurawica: 68,9%Brzostek: 66,4%Radymno: 67,8%Wiązownica: 69,5%Tuszów Narodowy: 73,2%Adamówka: 64,9%Zarzecze: 70,1%Boguchwała: 76,5%Świlcza: 75,0%Iwierzyce: 72,3%Głogów Małopolski: 77,0%Miejsce Piastowe: 71,2%Krościenko Wyżne: 71,9%Nowy Żmigród: 67,5%Osiek Jasielski: 64,3%Iwonicz-Zdrój: 71,7%Narol: 62,1%Sanok: 68,6%Jarosław: 68,1%Czarna: 61,6%Tyrawa Wołoska: 60,2%Strzyżów: 65,4%Nowa Dęba: 64,9%Czermin: 68,3%Bircza: 62,5%Harasiuki: 62,6%Żyraków: 72,3%Ulanów: 62,3%Gać: 69,2%Ropczyce: 71,6%Rymanów: 71,8%Jaśliska: 66,2%Krosno: 72,2%Brzyska: 68,4%Kołaczyce: 68,5%Grodzisko Dolne: 69,4%Lubaczów: 66,9%Sanok: 66,5%Jarosław: 69,5%Radymno: 66,3%Lutowiska: 73,6%Komańcza: 58,3%Cisna: 85,8%Baligród: 66,7%Mielec: 71,6%Borowa: 69,1%Padew Narodowa: 68,8%Orły: 69,4%Domaradz: 68,0%Haczów: 68,2%Pawłosiów: 70,4%Przeworsk: 71,3%Dynów: 70,5%Błażowa: 71,2%Rzeszów: 78,6%Kolbuszowa: 66,9%Niwiska: 67,5%Jasło: 69,7%Dębowiec: 67,2%Leżajsk: 69,2%Zagórz: 64,6%Zaklików: 65,4%Kamień: 68,8%Baranów Sandomierski: 67,0%Grębów: 67,6%Olszanica: 64,6%Trzebownisko
Frekwencja (%)
  • < 65
  • 65–75
  • 75–85
  • 85 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

87. percentyl Frekwencja wyższa niż w 87% gmin, 334. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Frekwencja: 76,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
24 253 mieszkańców +15,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,5% udział w ludności +1,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
9,57 na 1000 mieszkańców +4,67 zmiana 2016–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,5% udział w ludności prod. −3,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
80 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 246 zł na mieszkańca, ceny bieżące +175,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

16 00018 00020 00022 00024 00026 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 17 844Liczba mieszkańców, 2001: 18 066Liczba mieszkańców, 2002: 18 242Liczba mieszkańców, 2003: 18 455Liczba mieszkańców, 2004: 18 541Liczba mieszkańców, 2005: 18 719Liczba mieszkańców, 2006: 18 923Liczba mieszkańców, 2007: 19 135Liczba mieszkańców, 2008: 19 394Liczba mieszkańców, 2009: 19 631Liczba mieszkańców, 2010: 19 942Liczba mieszkańców, 2011: 20 168Liczba mieszkańców, 2012: 20 315Liczba mieszkańców, 2013: 20 565Liczba mieszkańców, 2014: 20 787Liczba mieszkańców, 2015: 20 978Liczba mieszkańców, 2016: 21 177Liczba mieszkańców, 2017: 21 538Liczba mieszkańców, 2018: 21 907Liczba mieszkańców, 2019: 22 296Liczba mieszkańców, 2020: 23 183Liczba mieszkańców, 2021: 23 608Liczba mieszkańców, 2022: 23 990Liczba mieszkańców, 2023: 24 253Liczba mieszkańców, 2024: 24 621Liczba mieszkańców, 2025: 24 87024 870

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,3%PiS, 2005: 36,0%PiS, 2007: 51,0%PiS, 2011: 53,2%PiS, 2015: 57,7%PiS, 2019: 61,9%PiS, 2023: 48,8%48,8%Frekwencja, 2001: 51,3%Frekwencja, 2005: 50,2%Frekwencja, 2007: 57,3%Frekwencja, 2011: 52,5%Frekwencja, 2015: 57,8%Frekwencja, 2019: 64,9%Frekwencja, 2023: 76,7%76,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +8,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 9,6, przyrost 1,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +9,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +8,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 67% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 912 zł, wyższe niż w 77% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 17,0 na 1000, wyższe niż w 67% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 412
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 24 253 osób +15,6% 90 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,5 % +1,8 p.p. 6 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,7 % +1,8 p.p. 93 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,0 % −3,8 p.p. 75 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,3 % +2,0 p.p. 6 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 268,6 os./km² +15,6% 86 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,82 ‰ −1,44 96 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 9,57 ‰ +4,67 od 2016 93 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 % −3,9 p.p. 41 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,2 na 1000 −25,9 44 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 80 na 1000 +19,0 59 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 76 na 10 tys. +8,0 67 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 246 zł +175,8% 91 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 377 zł +320,9% 63 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 204 na 10 tys. −416,0 13 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,0 p.p. 95 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 94,5 % +1,3 p.p. 94 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,2 na 1000 +5,0 92 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,52 na 1000 +0,37 8 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 51 na 1000 −11,0 8 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 983 na 1000 −18,0 83 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 17,0 na 1000 −6,5 67 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 118 na 100 94 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 83,7 na 1000 85 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Trzebownisko COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version: TexLacerta, licencja: Public domain.