Ciasna

gmina wiejskapowiat lublinieckiwoj. śląskie TERYT: 2407032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 140
(2025)
Powierzchnia
134,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 34,8%
  • KO 32,7%
  • Trzecia Droga 13,3%
  • Konfederacja 8,3%
  • Nowa Lewica 4,3%
  • Pozostali (2) 6,5%
Frekwencja57,4% +16,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+2,0 p.p.
Liczba głosów ważnych3 520 z 6 402 uprawnionych

Ciasna na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wilamowice: 23,7%Olsztyn: 30,1%Jaworzno: 32,7%Imielin: 29,5%Świerklaniec: 35,6%Orzesze: 29,7%Kłobuck: 25,0%Wielowieś: 22,7%Żarki: 33,2%Żarnowiec: 7,5%Kamienica Polska: 31,9%Pszów: 25,1%Zebrzydowice: 24,5%Mysłowice: 33,0%Gliwice: 41,2%Zbrosławice: 34,3%Chorzów: 40,7%Katowice: 41,6%Marklowice: 25,6%Częstochowa: 35,8%Dębowiec: 26,1%Miedźna: 20,0%Szczekociny: 17,8%Żory: 33,4%Krzepice: 17,8%Tarnowskie Góry: 36,9%Popów: 18,3%Pilchowice: 36,5%Boronów: 23,5%Herby: 28,3%Zawiercie: 31,2%Starcza: 25,9%Lyski: 26,8%Gaszowice: 25,5%Rydułtowy: 28,1%Krzanowice: 32,3%Gorzyce: 26,0%Wisła: 43,3%Goleszów: 34,0%Ruda Śląska: 31,9%Radlin: 31,2%Rybnik: 30,8%Będzin: 32,2%Brenna: 24,2%Lubomia: 23,3%Knurów: 32,4%Czerwionka-Leszczyny: 25,3%Bielsko-Biała: 35,5%Miedźno: 13,9%Przystajń: 18,9%Kochanowice: 23,0%Pyskowice: 33,8%Panki: 18,9%Goczałkowice-Zdrój: 31,4%Radziechowy-Wieprz: 14,9%Ślemień: 16,7%Blachownia: 32,9%Lelów: 13,2%Mykanów: 21,5%Hażlach: 24,8%Rajcza: 18,0%Gierałtowice: 30,1%Zabrze: 36,4%Włodowice: 23,8%Buczkowice: 25,3%Skoczów: 28,1%Jaworze: 39,1%Wodzisław Śląski: 34,2%Szczyrk: 27,1%Pawłowice: 19,9%Miasteczko Śląskie: 25,2%Irządze: 14,4%Gilowice: 19,2%Dąbrowa Zielona: 17,8%Godów: 23,7%Bytom: 35,0%Wojkowice: 37,0%Czeladź: 33,2%Psary: 34,4%Rudnik: 23,1%Kornowac: 20,6%Nędza: 26,9%Mszana: 16,5%Ornontowice: 25,4%Bojszowy: 22,1%Tychy: 33,8%Pilica: 13,9%Pawonków: 26,1%Lubliniec: 37,5%Ciasna: 32,7%Jejkowice: 22,2%Kalety: 29,9%Poręba: 34,9%Łodygowice: 25,1%Milówka: 16,3%Świnna: 22,4%Koszarawa: 12,2%Łękawica: 18,5%Kłomnice: 21,0%Rędziny: 23,4%Porąbka: 24,9%Jastrzębie-Zdrój: 26,8%Cieszyn: 33,6%Ujsoły: 19,1%Świętochłowice: 36,7%Strumień: 24,1%Koniecpol: 22,1%Bestwina: 30,0%Wilkowice: 31,9%Kobiór: 26,3%Lędziny: 20,5%Janów: 18,3%Dąbrowa Górnicza: 29,1%Tworóg: 28,3%Ogrodzieniec: 23,9%Radzionków: 29,5%Łaziska Górne: 37,8%Rudziniec: 28,2%Sośnicowice: 39,5%Opatów: 13,9%Lipowa: 25,7%Żywiec: 31,5%Pietrowice Wielkie: 28,4%Istebna: 11,3%Czechowice-Dziedzice: 31,2%Przyrów: 16,2%Kozy: 29,2%Pszczyna: 30,5%Bieruń: 24,4%Chełm Śląski: 24,7%Świerklany: 19,0%Bobrowniki: 33,5%Koszęcin: 25,6%Wręczyca Wielka: 20,4%Mikołów: 37,9%Toszek: 21,9%Ożarowice: 29,1%Łazy: 29,6%Węgierska Górka: 19,0%Kroczyce: 26,6%Krzyżanowice: 30,9%Piekary Śląskie: 38,9%Jasienica: 27,7%Racibórz: 34,3%Koziegłowy: 21,7%Myszków: 30,8%Niegowa: 13,2%Kuźnia Raciborska: 29,9%Lipie: 14,1%Woźniki: 23,7%Wyry: 31,7%Suszec: 20,2%Poraj: 32,8%Krupski Młyn: 30,2%Mstów: 22,5%Kruszyna: 16,9%Konopiska: 30,6%Poczesna: 30,6%Czernichów: 23,7%Siemianowice Śląskie: 38,7%Sławków: 28,2%Ustroń: 37,1%Jeleśnia: 17,5%Sosnowiec: 30,3%Mierzęcice: 29,0%Siewierz: 32,4%Chybie: 20,4%Ciasna
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

80. percentyl Wynik wyższy niż w 80% gmin, 490. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 32,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 208 mieszkańców −4,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,5% udział w ludności +2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,36 na 1000 mieszkańców +0,95 zmiana 2016–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,9% udział w ludności prod. −1,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
70 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 338 zł na mieszkańca, ceny bieżące +75,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 0007 5008 0008 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 155Liczba mieszkańców, 2001: 8 094Liczba mieszkańców, 2002: 8 067Liczba mieszkańców, 2003: 8 023Liczba mieszkańców, 2004: 7 989Liczba mieszkańców, 2005: 7 955Liczba mieszkańców, 2006: 7 878Liczba mieszkańców, 2007: 7 831Liczba mieszkańców, 2008: 7 816Liczba mieszkańców, 2009: 7 817Liczba mieszkańców, 2010: 7 832Liczba mieszkańców, 2011: 7 798Liczba mieszkańców, 2012: 7 742Liczba mieszkańców, 2013: 7 700Liczba mieszkańców, 2014: 7 632Liczba mieszkańców, 2015: 7 577Liczba mieszkańców, 2016: 7 534Liczba mieszkańców, 2017: 7 509Liczba mieszkańców, 2018: 7 500Liczba mieszkańców, 2019: 7 454Liczba mieszkańców, 2020: 7 361Liczba mieszkańców, 2021: 7 308Liczba mieszkańców, 2022: 7 255Liczba mieszkańców, 2023: 7 208Liczba mieszkańców, 2024: 7 143Liczba mieszkańców, 2025: 7 1407 140

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023KO, 2019: 23,7%KO, 2023: 32,7%32,7%Frekwencja, 2001: 27,7%Frekwencja, 2005: 26,4%Frekwencja, 2007: 34,9%Frekwencja, 2011: 31,3%Frekwencja, 2015: 33,4%Frekwencja, 2019: 40,8%Frekwencja, 2023: 57,4%57,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,4, przyrost −3,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 778 zł, wyższe niż w 72% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 208 osób −4,9% 50 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,5 % +2,5 p.p. 31 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,2 % +0,6 p.p. 25 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 61,9 % −3,4 p.p. 97 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,0 % +2,9 p.p. 34 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 53,8 os./km² −4,9% 42 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,19 ‰ +0,50 60 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,36 ‰ +0,95 od 2016 43 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,9 % −1,7 p.p. 29 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,9 na 1000 −11,9 32 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 70 na 1000 +19,0 39 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 54 na 10 tys. +22,0 20 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 338 zł +75,1% 76 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 327 zł +34,3% 61 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 143 na 10 tys. −201,0 5 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,5 % +0,2 p.p. 77 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 69,8 % +3,3 p.p. 67 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,2 na 1000 +1,2 51 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,36 na 1000 +0,38 6 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 96 na 1000 +14,0 40 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 855 na 1000 −26,0 59 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 84 na 100 21 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 51,6 na 1000 7 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.